AKTYWNOŚĆ PARLAMENTARNA

Wycofanie z TK wniosku o zbadanie ustawy o prokuraturze

 

W związku ze zmianą składu orzekającego sędziów Trybunału Konstytucyjnego z pełnego, do pięciu osób, wycofujemy wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o prokuraturze" - mówili na konferencji prasowej senatorowie z Zespołu Monitorowania Praworządności.

Senator Piotr Zientarski przypomniał, że zarówno Platforma Obywatelska, jak i Rzecznik Praw obywatelskich skierowali do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o prokuraturze. "Jako grupa senatorów umocowana prawnie, złożyliśmy 2 lata temu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ustalenie niezgodności ustawy o prokuraturze z konstytucją; ta ustawa narusza wiele przepisów. Wniosek do TK złożył także tydzień po naszym wniosku Rzecznik Praw Obywatelskich. Oba wnioski zostały połączone do wspólnego rozpoznania" - mówił senator Zientarski na konferencji prasowej.

Senatorowie powiedzieli, że w związku ze zmianą składu orzekającego wycofują wniosek o zbadanie zgodności ustawy o prokuraturze z konstytucją. "Ówczesny prezes TK zarządził skierowanie 2 wniosków do rozpoznania przez pełen skład izby, biorąc pod uwagę fundamentalne znaczenie tej ustawy, jako ustawy ustrojowej dotyczącej zasad praworządności, a także niezawisłości sędziowskiej. Bez podstawy prawnej po zmianie prezesa zostało wydane zarządzanie zmieniające pełen skład na skład 5 osobowy. Jest to dokonane bez podstawy prawnej i uzasadnienia. Widać rażącą manipulację składem wycofujemy, podobnie jak RPO, swój wniosek nie mając w tej sytuacji zaufania do przyszłego rozstrzygnięcia TK" - powiedział senator Piotr Zientarski.

Senatorowie wymienili też inne czynniki, które zadecydowały o wycofaniu wniosku. "Poza zarzutami jakie zostały sformułowane, Pan Minister Ziobro jest jednocześnie prokuratorem generalnym i posłem. Zgodnie z konstytucją prokurator nie może być posłem. Pan minister nie tylko, że jest posłem, ale jest także politykiem. To kolejne rażące naruszenie konstytucji, dlatego też biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdecydowaliśmy się wycofać wniosek do trybunału konstytucyjnego" - mówił Piotr Zientarski.

Transmisja z konferencji jest dostępna tutaj.


 

Kim jestem?

 

Piotr Benedykt Zientarski
Senator Rzeczpospolitej Polskiej

Email:
biuro@zientarski.pl

Spotkasz mnie w biurze
Koszalin
Dworcowa 10/3,
tel. (94) 317 03 00
Szczecinek
Plac Wolności 6
www.zientarski.pl, email. biuro@zientarski.pl, tel/fax. (94) 317 03 00