Polonijna Akademia Chóralna

2015-07-09

W imieniu stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zapraszamy Państwa na Polonijną Akademię Chóralną, która odbędzie się w dniach 11 – 19 lipca 2015 r. w Koszalinie

W ramach Akademii odbędą się następujące wydarzenia:

XV Światowy Festiwal Chórów Polonijnych

Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych

Letni Kurs Dyrygentów Polonijnych

Koncerty Festiwalowe Chórów Polonijnych:

14 i 15 lipca 2015 r. -  Koszalin - Kościół pw. Ducha Świętego  (godz. 20.00)

19 lipca 2015 r. – Koncert Galowy w Filharmonii Koszalińskiej (godz. 19.00) 

2015-06-22

20 czerwca Senator Piotr Zientarski uczestniczył w Konwencji Platformy Obywatelskiej w Warszawie


 

"Kadrówka 1914 - 2014" – 13 czerwca 2015 r.

2015-06-22

Senator Piotr Zientarski był inicjatorem konferencji naukowej pt. „Czy warto zmieniać Konstytucję? Pytania o pozycję ustrojową Senatu RP”. Odbyła się ona w ostatnią sobotę w Koszalińskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych z udziałem Pani Rektor dr Agnieszki Lipskiej – Sądeckiej i była częścią koszalińskich obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów – Kadrówka 1914 – 2014. W konferencji uczestniczyli: Prof. nadzw. dr hab. Andrzej Bisztyga, Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kierownik Katedry Systemów Ustrojowych Praw Człowieka Wydział Prawa i Administracji, Poseł na Sejm RP dr Witold Pahl - Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, członek Komisji Ustawodawczej i Komisji Sprawiedliwości Praw Człowieka Sejmu RP oraz oczywiście studenci KWSNH.

Po południu odbyły się uroczystości patriotyczno - wojskowe przygotowane przez Związek Piłsudczyków RP Okręgu Środkowopomorskiego w Koszalinie oraz uroczyste otwarcie wystawy "Kadrówka 1914 - 2014"

czytaj więcej

 

Dzień Dziecka w Sławnie

2015-06-12

Z okazji Dnia Dziecka, Senator Piotr Zientarski wspólnie z burmistrzem Sławna Krzysztofem Frankensteinem odwiedzili dzieci z Przedszkola Nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie. To było bardzo miłe i sympatyczne spotkanie.

czytaj więcej

 

2015-05-28

Uroczysta Sesja Rady Miasta Sławno

W ramach obchodów 698. rocznicy nadania praw miejskich, w dniu 23 maja 2015 roku, w sławieńskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, w której udział wzięli m.in. Piotr Zientarski – Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Jan Kuriata – radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Krzysztof Frankenstein – burmistrz miasta Sławno oraz przedstawiciele władz samorządowych z regionu, dowódcy i komendanci służb mundurowych, kombatanci, laureaci Złotego Gryfa Sławieńskiego, dyrektorzy urzędów, prezesi firm i instytucji, a także mieszkańcy Sławna.

Podczas oficjalnego spotkania Senator RP Piotr Zientarski w imieniu Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza oraz swoim wręczył listy gratulacyjne z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego.


 

47. Koszalińskie Dni Techniki

2015-05-28

15 maja br. Senator Piotr Zientarski uczestniczył w 47. Koszalińskich Dniach Techniki, które odbyły się w sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej. Organizatorem Dni była Środkowopomorska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej w Koszalinie. Współorganizatorem przedsięwzięcia byli: Prezydent Miasta Koszalina, Federacja Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT Rada Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Naukowo – Techniczne Województwa Zachodniopomorskiego zrzeszone przy Środkowopomorskiej Radzie NOT.

Senator wręczył dyplomy uznania z okazji 25 - lecia Samorządu Terytorialnego dla Pierwszego Prezydenta Koszalina Bogdana Krawczyka oraz Burmistrza Darłowa Arkadiusza Klimowicza (w imieniu Burmistrza dyplom odebrała żona Joanna) - za zasługi na rzecz budowy fundamentów III RP, jakim jest Samorząd Terytorialny oraz duży wkład pracy w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego i rozwój samorządności.

czytaj więcej

 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2015-05-08

Senator Piotr Zientarski wziął udział w obchodach 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Koszalinie, które odbyły się na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, uczestnicy przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się uroczystość z udziałem kombatantów, władz i licznie przybyłych mieszkańców.


 

Dzień Flagi

2015-05-08

2 maja Senator P. Zientarski świętował wspólnie z mieszkańcami koszalina Dzień  Flagi i Dzień Polonii. Na Plac Polonii przed Biblioteką przybyły całe wielopokoleniowe rodziny – od wnuków po pradziadków. Dzieci, młodzież, dorośli mieli przypięte narodowe kokardy, w rękach chorągiewki oraz biało czerwone baloniki.
Na 70 lecie polskiego Koszalina uczestnicy utworzyli łańcuch 70 koszalińskich rodzin i przeszli na Skwer Pionierów, pod pomnik Byliśmy Jesteśmy Będziemy, gdzie złożyli kwiaty oraz wypuścili w niebo 70 biało – czerwonych balonów.
„Biało - czerwona łączy pokolenia”, to hasło w pełni sprawdziło się podczas dzisiejszego święta!


 

Spotkanie z Ambasadorem Kazachstanu

2015-04-27

20 kwietnia br. na zaproszenie Senatora Piotra Zientarskiego w Koszalinie gościł Jego Ekscelencja Yerik Utembayev, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasador uczestniczył w spotkaniu  z koszalińskimi przedsiębiorcami zrzeszonymi w Północnej Izbie Gospodarczej. Spotkanie odbyło się w Coffee House, a uczestniczyli w nim przedstawiciele kilku branż, m.in. kosmetycznej, meblowej czy mleczarskiej. Omawiano na nim możliwości współpracy między przedsiębiorcami z obu krajów.

Foto/źródło: Północna Izba Gospodarcza


 

„10 lat programu ochrony brzegów morskich” – wystawa w Senacie

2015-04-09

„10 lat programu ochrony brzegów morskich” to wystawa fotograficzna otwarta w Senacie 8 kwietnia 2015 r. Prezentuje ona zdjęcia przed i po wprowadzeniu programu ochrony. Dzięki temu widać, jak inwestycje zmieniły nasze wybrzeże. Wystawę otworzyli wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński i wiceminister ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć.

Program przyczynił się do odbudowy plaż, zagospodarowania terenu, ochrony przyrody, a także zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców nadmorskich miejscowości takich jak np.: Rewa, Hel, Sarbinowo, Międzywodzie, Mrzeżyno  i Kołobrzeg.      

Wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński podziękował parlamentarnemu zespołowi ds. gospodarki morskiej oraz urzędom morskim za wkład w propagowanie i wdrażanie programu. „Minęło 10 lat ogromnych wysiłków włożonych w ochronę brzegów morskich. Są to miliony złotych, które wydano, aby chronić mieszkańców oraz środowisko. Dziś świętujemy sukces, życzę dalszej konsekwencji w działaniach" – powiedział wicemarszałek Wyrowiński.

Wystawę przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju z inicjatywy przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. gospodarki morskiej, posła Konstantego Oświęcimskiego. Wiceminister Dorota Pyć podkreślała, że celem programu jest z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej - rozwój. „Celem jest dobro wspólne. Z efektów programu korzystają nie tylko mieszkańcy tych regionów, ale także wszyscy Polacy, a nawet Europejczycy” – powiedziała wiceminister.   

Wystawa towarzyszyła konferencji pt. „Inwestycja w dobro wspólne – 10 lat ochrony brzegów morskich”.

Foto Michał Józefaciuk

czytaj więcej

 

XVII Zjazd Okręgowy Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

2015-03-25

21 marca 2015 r. Senator P. Zientarski uczestniczył w XVII Zjeździe Okręgowym Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koszalinie.  W swoim wystąpieniu mówił m.in. o wieloletniej, udanej współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci na rzecz dobra dzieci oraz o nowych inicjatywach ustawodawczych przygotowywanych we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka.

Foto: Iwona Jurek

 

 


 

Spotkanie z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce

2015-03-23

Senator Piotr Zientarski spotkał się z Arcybiskupem Celestino Migliore Nuncjuszem Apostolskim w Polsce podczas wizyty w Nuncjaturze z okazji drugiej rocznicy wyboru Ojca Świętego Franciszka w dniu 12 marca 2015 r. Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza święta dziękczynna w Bazylice św. Krzyża w Warszawie odprawiona przez Arcybiskupa.

Foto: Andrzej Lek


 

Wizyta Prezydenta RP w Koszalinie

2015-03-19

17 marca br. Senator Piotr Zientarski wziął udział w uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Koszalinie poświęconej 25-leciu samorządu terytorialnego w Polsce.  Gościem honorowym Sesji był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Po oficjalnych uroczystościach Prezydent spotkał się z mieszkańcami Koszalina na Rynku Staromiejskim.

Zachęcam do odwiedzania serwisu kandydata na Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pod adresem https://popieramkomorowskiego.pl

 


 

25 lecie Krajowej Rady Sądownictwa

2015-03-08

W dniach 23-24 lutego 2015 r. Senator Piotr Zientarski uczestniczył w uroczystych obchodach 25-lecia Krajowej Rady Sądownictwa.

Dokładnie w 25. rocznicę pierwszego, historycznego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa do Sali Zgromadzeń Naczelnego Sądu Administracyjnego przybyli: Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz, Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, Przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka poseł Stanisława Prządka, Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński oraz Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Wśród gości znaleźli się także wiceprezesi Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezesi Sądu Najwyższego, Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, Sądów Apelacyjnych i Wojskowych Sądów Okręgowych, a także przedstawiciele Stowarzyszeń Sędziowskich oraz byli Przewodniczący KRS, byli i obecni członkowie Rady. Wszystkich licznie zgromadzonych gości powitał prof. Roman Hauser Przewodniczący KRS i podkreślił, że Rada po 25 latach istnienia może być dobrym przykładem współdziałania trzech konstytucyjnie wyodrębnionych władz, co dziś ma szczególną wartość. Prof. R. Hauser podziękował członkom Rady wszystkich kadencji oraz kolejnym Przewodniczącym za zaangażowanie i dbałość o wypełniania zadań Rady. Podkreślił także dobre współdziałanie w pracach Rady sędziów i członków Rady nie będących sędziami: posłów, senatorów, przedstawicieli Prezydenta RP.

źródło:www.krs.pl


 

Krajowa Rada Sądownictwa - zdanie odrębne

2015-03-08

Zdanie odrębne do uchwały KRS z dnia 5 marca 2015 r. w sprawie rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

W związku z podjęciem przez Krajową Radę Sądownictwa uchwały dotyczącej rozwiązań zawartych w art. 1 pkt 39 uchwalonej przez Sejm RP ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, zgłaszamy zdanie odrębne. Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa wobec uchwalonej ustawy jest błędne. Podejmując uchwałę nie uwzględniono systemowego ujęcia uprawnień, zadań i obowiązków wykonywanych przez Ministra Sprawiedliwości. Zgodnie z art. 2 Konstytucji RP Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, zaś organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach  prawa (art. 7 Konstytucji RP). Zgodnie z art. 10 ust. 1 Konstytucji ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. Minister Sprawiedliwości w ramach swoich konstytucyjnych uprawień sprawuje zewnętrzny nadzór administracyjny nad działalnością administracyjną sądów obejmujący analizę i ocenę prawidłowości oraz skuteczności wykonywania przez prezesów sądów wewnętrznego nadzoru administracyjnego. W ramach zewnętrznego nadzoru, zgodnie z nowym brzmieniem art. 37g § 1 pkt 3 Prawo o ustroju sądów powszechnych Minister kontroluje wykonywanie obowiązków nadzorczych przez prezesów sądów apelacyjnych oraz wydaje stosowne zarządzenia, a ponadto może żądać od prezesa sądu apelacyjnego przedstawienia, we wskazanym terminie, informacji lub dokumentów dotyczących wykonywania obowiązków nadzorczych, a gdy jest to konieczne do weryfikacji czynności podejmowanych w ramach wewnętrznego nadzoru administracyjnego – także żądać przesłania akt spraw sądowych.
Tym samym dostęp Ministra Sprawiedliwości do informacji, dokumentów i akt sadowych następuje tylko i wyłącznie na wyraźnie żądanie Ministra Sprawiedliwości i tylko za pośrednictwem i na podstawie zarządzenia prezesa właściwego sądu oraz tylko w zakresie wskazanym w ustawie. Dostęp do centralnych systemów teleinformatycznych obsługujących postępowanie sądowe lub sądy następuje jedynie w trybie określonym w przepisach 37g i 37f usp.
W świetle Konstytucji RP i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 i 1662) prawo do przetwarzania danych osobowych musi być uregulowane w przepisach rangi ustawowej. Wymóg ten został zrealizowany w nowym  brzmieniu art. 175a usp. Uprawnienie Ministra do przetwarzania danych w zakresie nadzoru zewnętrznego i kompetencji dyscyplinarnych zostało uregulowane w § 3 art. 175a usp, który stanowi, że: „Minister Sprawiedliwości, w ramach sprawowanego przez siebie nadzoru zewnętrznego nad sądami oraz w związku z uprawnieniem, o którym mowa w art. 114 § 1, może zbierać i wykorzystywać niezbędne informacje zawierające dane osobowe, oraz przetwarzać je w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 i 1662) także bez wiedzy i zgody osoby, której dane dotyczą. Dane, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, mogą być zbierane i przetwarzane przez Ministra Sprawiedliwości wyłącznie, gdy jest to niezbędne ze względu na zakres lub charakter prowadzonego postępowania lub przeprowadzanych czynności.” Przepis ten nie kreuje upoważnienia Ministra Sprawiedliwości do samodzielnego i dowolnego wglądu do systemów teleinformatycznych obsługujących postępowanie sądowe i akt sądowych. Również dostęp do systemów teleinformatycznych określony w art. 175a § 5 usp nie kreuje upoważnienia do wglądu i przetwarzania informacji i danych zawartych w tych systemach. Uprawnienie to zostało uregulowane w § 3 tego przepisu. Artykuł 175a § 5 usp umożliwia dostęp w celu wykonywania zadań z zakresu informatyzacji sądów polegających na projektowaniu, wdrażaniu, eksploatacji, integracji, rozwoju i udostępnianiu systemów teleinformatycznych obsługujących postępowanie sądowe lub sądy, zabezpieczaniu danych osobowych przetwarzanych w tych systemach, koordynowaniu tych działań oraz zapewnieniu możliwości wymiany danych pomiędzy tymi systemami. Tym samym przepisy działu IVa ,,Przetwarzanie danych osobowych oraz informatyzacja sądów” nie zagrażają konstytucyjnym prawom prywatności, autonomii jednostek, trójpodziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Również pozostałe przepisy działu IVa służą usprawnieniu pracy sądów i nie stwarzają zagrożenia dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 


 

Z wizytą w Szczecinku

2015-02-23

13 lutego br. Senator P. Zientarski odwiedził swój rodzinny Szczecinek. Spotkał się m.in. z uczniami Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy, gdzie wręczył nagrody laureatom konkursu zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci Pt. „Moja Polska w 2050 roku”, odwiedził harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, poprowadził lekcję o konstytucji RP – „Konstytucja, jako fundament demokratycznego Państwa Prawa" w I Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Elżbiety oraz wziął udział w konferencji branży budowlanej z województwa zachodniopomorskiego w centrum konferencyjnym „Zamek”.

Podsumowaniem dnia była konferencja prasowa, podczas której Senator zreferował m.in. zmiany, które od 1 lipca 2015 roku wejdą do kodeksu karnego.

 

 


 

Kim jestem?

 

Piotr Benedykt Zientarski
Senator Rzeczpospolitej Polskiej

Email:
biuro@zientarski.pl

Spotkasz mnie w biurze
Koszalin
Dworcowa 10/3,
tel. (94) 317 03 00
Szczecinek
Plac Wolności 6

www.zientarski.pl, email. biuro@zientarski.pl, tel/fax. (94) 317 03 00